Absolvent zná veškeré základní souvislosti vztahu člověka a jeho životního prostředí a přírody v historickém vývoji i v současnosti, zejména v rámci euroamerické civilizace, v přírodovědném minimu a v širokém spektru humanitních a společenských věd.
Detailně zná strategii udržitelného rozvoje, diachronně i v nejnovějších souvislostech, zejména politických, sociálních a ekonomických. Umí kvalifikovaně zadat a posoudit ekonomické, právní, sociologické a přírodovědné analýzy a podklady pro rozhodovací procesy na všech úrovních a zejména v rámci své specializace (jednoho ze tří volitelných studijních zaměření a podle tématu diplomové práce) vypracovávat vlastní plně kvalifikované rozbory a provádět vědecký výzkum. Má komplexní předpoklady pro vysoce kvalifikovanou práci včetně řídící v oboru sociální a kulturní ekologie, zejména ve státní a šířeji ve veřejné správě, v ochraně životního prostředí, přírody a krajiny, v neziskovém sektoru, v podnikové i expertní sféře a ve sdělovacích prostředcích. Má předpoklady pro vědeckou práci v rámci své specializace nebo v teoretickém rozvíjení strategie udržitelného rozvoje jako celku počínaje postgraduálním studiem.
Vzhledem k širokému vymezení oboru má absolvent výbornou kvalifikační připravenost pro syntetickou a mezioborovou (meziresortní) práci a vysokou míru profesní adaptability na podmínky a požadavky praxe. Po odborné i jazykové stránce je teoreticky a v jistém rozsahu i prakticky připraven pro práci v nadnárodních strukturách, např. v Evropské unii.