1. semestr: Územní a druhová ochrana přírody
Povinně volitelný předmět volně navazuje na cyklus terénních praxí. Studující se seznamují s problematikou územní a druhové ochrany přírody a krajiny v jednotlivých tematických okruzích v kombinaci teoretického výkladu a případových studií. Postupně se představují kategorie ochrany přírody a související instituce a programy (Natura 2000, program UNESCO Člověk a biosféra, Územní systémy ekologické stability, územní plán a stavební řád, druhová ochrana in situ a ex situ atd.). Seminář sestává z přednášek předních odborníků z oblasti životního prostředí a jeho územní i druhové ochrany, zpravidla nikoli z akademické sféry, ale z oblasti veřejné správy, z nestátních neziskových organizací apod.
2. semestr: Složky životního prostředí a antropogenní dopady
Seminář sestává z přednášek předních odborníků z oblasti životního prostředí, z akademické sféry, ale i z praxe (Ministerstvo životního prostředí, NNO) v rámci nichž jsou představeny jednotlivé složky životního prostředí, včetně složek vytvořených člověkem a dále je rozebírána jejich role v životním prostředí jako celku a lidské působení na ně. Ve druhé polovině semestru jsou probírány hlavní vlivy antropogenního původu, především energetika, doprava a chemizace prostředí. Hostování je zajištěno částečně recipročně ve spolupráci s významnými akademickými pracovišti České republiky (AV ČR, MU Brno, UP Olomouc ad.).
3. semestr: Lokální rozměr udržitelnosti aneb budování dobrého lidského společenství
Zváni jsou přední čeští i zahraniční odborníci na danou problematiku, zpravidla nikoli z akademické sféry, ale z praxe (Evropská unie, politika a veřejná správa, jednotlivé ministerské resorty, nestátní neziskové organizace, ale i podnikatelská sféra). Studenti se tak mohou seznámit se společenskou praxí ve fungování společenství na místní úrovni, ale výběrově až po úroveň státní správy. Hlavním cílem není teoretické vzdělání, ale aplikace, poznání společenské praxe, někdy v případových sondách, a diskuse.
4. semestr: Hodnotový a duchovní rozměr udržitelnosti
Seminář sestává z přednášek předních odborníků z různých společenskovědních oborů, a to téměř výhradně z akademické sféry, v jejichž rámci jsou představeny jednotlivé hodnotové a etické aspekty udržitelného rozvoje, mj. vztah největších světových náboženství k přírodě a životnímu prostředí. Hostování je zajištěno částečně recipročně ve spolupráci s významnými akademickými pracovišti České republiky (AV ČR, MU Brno, UP Olomouc ad.)
Studijní program sociální a kulturní ekologie
Fakulty humanitních studií
Univerzity Karlovy
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň